Syndrom karpálního tunelu je nejčastější nemoc z povolání u nás. Často postihuje lidi, pracující v kanceláři, kteří jednostranně zatěžují zápěstí. Co je syndrom karpálního tunelu? Týká se i vás? Jak předcházet jeho vzniku nebo brzdit jeho rozvoj?
Chůze je jedním z nejpřirozenějších lidských projevů. Je to zároveň nejjednodušší způsob, jak se udržovat v dobré kondici a předcházet problémům s pohybovým aparátem. Je to rovněž jedna z nejdostupnějších a nejlevnějších pohybových aktivit. Nepotřebujete žádné speciální vybavení, prostě se stačí vhodně obléct, obout a můžete vyrazit.
Lépe se soustředit na práci - to se snadno řekne, ale jak na to? Poradíme vám, jak zvýšit koncentraci při práci na počítači, a ještě něco navíc. Zjistíte, že to není taková věda.
Pracujete denně na počítači? Pak víte, že po několika hodinách býváte unaveni, mohou vás rozbolet oči, hlava, krk či záda a celkově se dostavuje nečekaně velká únava. Jak tomu předejít? Zkuste fyzické techniky i změnu organizace práce!
Výběr polohovacího stolu je rozhodně krok správným směrem. Pomocí něj vytvoříte příjemnější, flexibilnější a především zdravější pracovnu nebo kancelář. Můžete vybírat podle mnoha faktorů, ale my vám poradíme, na co při výběru určitě nezapomenout a vzít v potaz.
Sed se stal v posledních letech nedílnou součástí našich životů. Sedíme v práci, sedíme doma, sedíme ve volném čase. Sedíme zkrátka příliš a často. Sed je však tou nejméně vhodnou aktivitou, na kterou naše těla nejsou stavěná. Proč není dlouhodobý sed vhodný?
Víte, jak vzbudit ve vašem pubertálním školákovi trochu elánu do nového školního roku? Předělejte (nebo udělejte) mu pokoj hodný studenta jeho věku! Přizvěte ho k tomu, ale mějte na paměti několik věcí důležitých pro jeho zdraví.
Přechod na střední školu zahrnuje i změnu pokoje nastávajícího studenta. Jeho základem je kvalitní psací stůl. Víte, podle čeho ho správně vybrat?
Když pracujete v kanceláři, pak většinu času nejspíše sedíte za stolem. Nadváha způsobená sedavý zaměstnáním je již dlouho považována za civilizační chorobu dnešní doby. Kromě toho, že se při sedavém zaměstnání špatně hubne, trpí také naše záda a další orgány.
Trávíte velkou část svého pracovního času u počítače? A víte, jaká zdravotní rizika vám při práci na počítači hrozí? Je jich hned několik, ale naštěstí se jim dá předcházet vhodným pracovním prostředím i dodržováním hygieny práce.
Lékaři, IT specialisté, lektoři, kancelářští pracovníci… Patříte k některé z těchto „sedavých“ profesí? Podívejte se, kolik benefitů vám přinese změna klasického kancelářského stolu za ten polohovací.
Položte si zásadní otázku: Kde trávíte nejvíce času? Většina z nás odpoví, že v práci. Ve chvíli, kdy hodně z nás pracuje s počítačem, přichází na řadu další otázka: Jak vypadá vaše pracovní místo? Víte, že je velmi důležité začít myslet ergonomicky?
Sedavé zaměstnání už nemusí být nuda a už vůbec se při něm nemusí jen sedět. Polohovací stůl je toho důkazem. Zapějte konec bolavým zádům a využijte naše praktické tipy, díky kterým ho využijete opravdu naplno.
Poslední rok byl náročnější než léta před ním. Kromě klasického pracovního stresu se přidal i strach o zdraví a lockdown. I když by se na první pohled mohlo zdát, že homeoffice, na který jsme museli nastoupit, bude klidnějším pracovním obdobím, opak byl pravdou. Doma se na nás kromě práce totiž sypou i „běžné denní problémy“. Jak si zorganizovat čas a jak pracovat efektivně a bez stresu?
Pokud trávíte většinu vaší pracovní doby v pozici vsedě, určitě jste už někdy doslova na vlastní kůži pocítili důsledky dlouhodobého sezení. Bolesti zad, zkrácené ohybače kyčlí a kolen, otoky nebo pocit chladu na dolních končetinách, ale i menší kapacita plic nebo zácpa a problémy s trávením. K tomu všemu nám může dlouhodobé sezení v nevyhovující pozici významnou měrou přispívat. Jak z toho ven? Můžete se protahovat, cvičit, sedět pouze omezenou dobu nebo také můžete zkusit pracovat vestoje.
Nespavost je takovou novou civilizační chorobou dnešní doby. Do jisté míry totiž souvisí s mírou stresu, který každý den zažíváme, a nezdravým životním stylem, kdy je doba spánku záměrně zkracována. Tělo ale kvalitní spánek potřebuje. Víte, jak se nespavosti zbavit jednou provždy?
Pěnový válec, masážní válec nebo také foam roller je oblíbená cvičební pomůcka, kterou najdete v mnoha ordinacích fyzioterapeutů nebo tělocvičnách fitnesscenter. Jedná se o podlouhlý válec obalený různě tuhou pěnou, někdy s vroubky nebo zářezy na povrchu. V následujícím článku si ukážeme, jak si na takovém masážním válci protáhnout záda a uvolnit svaly.
Při volbě vhodné křesla do kanceláře je třeba zvážit řadu parametrů. Typy mechaniky a jednotlivé komponenty jsme probral v minulém článku (viz jak vybrat kancelářskou židli). Dnes se podíváme zbývající čtveřici vlastností.
V dnešním světě u mnohých lidí převládájí v pracovním prostředí činnosti s vynucenou statickou polohou. Nejméně vhodnou pozicí pro náš organismus je z řady důvodů sed, který mj. vede ke křečovým žilám a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Podle interiérových designerů vyhrává v letošním roce v oblasti zařizování kanceláří maximální zapojení přírodních prvků, flexibilita a především kreativní myšlení. Na těchto trendech mají bezpochyby zásluhu také události posledního roku, které nás donutily výrazně pozměnit pracovní prostředí.
Už více než rok se žáci a studenti učí na dálku, přes tablet nebo počítač. Z provizorního řešení se stal nový standard a lze očekávat, že i přes otevření škol se děti k domácí výuce ještě několikrát vrátí. Jak uzpůsobit podmínky distančního učení tak, aby jejich zdraví netrpělo?
Přibývá důkazů o tom, že nadměrné sezení zhoršuje naše zdraví i kvalitu života. Jedna z novějších studií hovoří o vlivu sedu na nádorová onemocnění jater. Další zase představuje hypotézu, že sedavé zaměstnání narušuje naši střevní mikrofĺóru, což vede např. k obezitě nebo cukrovce 2. typu. Polohovací stoly by se tak mohly stát novým standardem v prevenci civilizačních onemocnění.
Při změně polohy může deska elektrického, výškově nastavitelného stolu narazit např. do židle, kliky od dveří či jiné překážky. Aby nedošlo k poškození stolu nebo překážejícího objektu, jsou polohovací stoly vybavený tzv. antikolizním systémem. Na jakém principu funguje a kdo se bez něj neobejde?
Antikolizní systém je standardní součástí každého kvalitního polohovacího stolu. Pokud se deska stolu setká při změně výšky s pevným objektem, tato bezpečnostní pojistka pohyb desky okamžitě přeruší a obrátí jej.
Důvod je jednoduchý: výškově nastavitelné stoly jsou vybaveny výkonnými elektrickými motory. Ty dokáží relativně rychle zvednout až 120kilovou zátěž do výšky 123 cm (nosnost a výškový rozsah se odvíjí od toho, zda má polohovací stůl 2segmentové či 3segmentové nohy).
Pokud by se deska bez antikolizního mechanismu setkala při snížování výšky s opěradlem židle, buď by jej zničila, nebo by se o něj zarazila. Polohovací mechasnimus by nohy stolu zasouval dál, čímž by je zvednul z podlahy – a celý stůl by se převrátil.
Základem je detekční systém, který při změně výšky stolu snímá spotřebu elektřiny polohovacími motory. Stojí-li desce v cestě překážka, musí motory na její překonání vyvinout větší množství energie.
Dostane-li se spotřeba elektřiny nad určitou mez, lze předpokládat, že se deska střetla např. se židlí, klikou či jiným objektem. Okamžitě dojde k aktivaci antikolizního mechanismu, který změnu polohy přeruší a přepne ji do obráceného směru.
K těmto problémům dochází typicky ve chvíli, kdy uživatel mění výšku stolu pomocí paměťové jednotky. Ke změně polohy dochází automaticky, stisknutím tlačítka. Stačí pak chvíle nepozornosti a deska může zavadit třeba o již zmíněné opěradlo.
Antikolizní systém využijete v kanceláři i doma, není ale nezbytností (to samé platí např. i pro polohovací stoly v ordinacích). Nutností je tento mechanismus naopak v měnícím se prostředí.
Příkladem jsou sklady a dílny, kde si pracovníci během střídání směn mohou ke stolu přivézt mobilní nářaďovou skříň či jiný dílenský vozík. Riziko střetnutí desky a těchto pomůcek je v hektickém prostředí poměrně vysoké – a vysoké bývají i náklady na opravu poškozeného stolu a vozíku.
Antikolizní systém detekuje lépe překážky při zvedání. Při snižování desky – zejména při velkém zatížení – nemusí být spotřeba elektřiny tak vysoká, takže detekčnímu mechanismu chvíli trvá, než srážku rozpozná.
Nehledě na to ovšem platí, že výškově nastavitelné stoly od kvalitních výrobců se při střetu s pevnou překážkou zastaví za každých okolností.
Přemýšlíte o zakoupení polohovacího stolu? Nezapomeňte si přečíst podrobného průvodce výběrem výškově nastavitelného stolu. |
Riziko onemocnění křečovými žilami snížíte relativně jednoduchou úpravou životosprávy. Přečtěte si, jak postupovat – a proč se křečové žíly nevyplatí podceňovat.
© 2022 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.