Sleva až 20 % na vybrané elektrické polohovací stoly a ergonomickou balanční židli. Akce platí do 31. března
Jste v práci ve stresu? A kdo ne? Jenže chronický stres přináší mnoho zdravotních potíží a také snižuje produktivitu práce. Poradíme vám, jak mu předcházet i jak na něj, když zaútočí.
Stres je fyziologická odpověď organismu na na potenciální nebezpečí. Stres může být jak negativní tak pozitivní. Pozitivní stres se nazývá eustres a motivuje člověka k vyšším výkonům. Znají ho například herci, zpěváci, sportovci. Známější je však negativní stres, který člověka vysiluje, jeho výkon naopak snižuje a při dlouhodobém působení se mění na tzv. chronický stres. Má vždy tři fáze:
Stres vyvolávají podněty, které nazýváme stresory. Mohou být vnější (např. nepříjemný nadřízený, který tlačí pracovníky na výkon, toxické vztahy na pracovišti, nahromadění úkolů nebo blížící se termín odevzdání práce) nebo vnitřní (zvýšený pocit zodpovědnosti za odváděnou práci, nízké sebevědomí – „nestačím na to“ apod.). Ale ani při práci z domova se mu nemusíte vyhnout. „Je třeba mít na paměti, že práce u počítače sice může vypadat pohodlně, ale ve skutečnosti může být velmi stresující,“ upozorňuje na rizika práce na home office Mgr. Petra Štarková, psycholožka a soudní znalkyně v oboru psychologie. „Především je tato práce osamělá - často chybí kolegové, sociální kontakt.“
Stres je jedním z projevů tzv. syndromu kancelářských budov. Distres organismus nadměrně vyčerpává. Vyčerpání často přechází v chorobné tělesné stavy, jako je vysoký krevní tlak, různé poruchy imunity a steroidní diabetes. Na psychické rovině se projevuje poruchami spánku, úzkostmi, nesoustředěností či neurózami. Ve výsledku pak stres pracovníků přináší snižující se pracovní výkon, vyšší chybovost kvůli nesoustředěnosti a zvýšenou nemocnost.
Prevence je vždycky lepší než řešení již vzniklého problému. Obecně proti stresu platí několik maličkostí:
Jenže co dělat, když už se stres dostaví? V prvních dvou fázích stresu, kdy vás žene k lepším výsledkům, se nemusíte znepokojovat a naopak využijte jeho sílu jako motor. Jakmile ale jde o třetí fázi, kdy cítíte, že vás stres naopak zpomaluje až ochromuje, zkuste tyto čtyři kroky:
Svůj pracovní čas dělí mezi výuku a psaní. V rámci Pravopisné posilovny trénuje děti i dospělé v českém pravopisu. Kromě toho již víc než dvě desetiletí píše o životním stylu, zdraví, pohybu, výživě a mnoha dalších tématech. Je také autorkou textů již 4 dílů literárních omalovánek. Z toho je patrné, že tráví mnoho času za počítačem a musí řešit negativní dopady sedavého zaměstnání na své zdraví. I proto ji zaujalo téma zdravé práce na počítači v kombinaci s polohovacími stoly.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.