Black Friday: Poslední možnost na výhodné nákupy! Právě teď sleva 20 % na ergonomické židle a výškově nastavitelné stoly. Akce platí pouze do 30.11. nebo do vyprodání zásob!

Léčba ischias: 4 tipy proti bolesti, které opravdu fungují

Ischias neboli zánět sedacího nervu dokáže pěkně znepříjemnit život. Jakmile se u vás „usadí“, zkomplikuje každodenní život na několik dní, mnohdy i týdnů. Bolest ischias se projevuje jako bodavá bolest, která se šíří z dolní části zad přes hýždě do nohou a někdy vystřeluje i do prstů na nohou. Většinou je tato bolest způsobena podrážděním sedacího nervu, který je nejdelším nervem v těle a vede od bederní páteře k chodidlům.


V čem spočívá funkce sedacího nervu?

Na jedné straně má důležitý úkol přenášet pokyny z mozku do vašich nohou skrz míchu v páteři. Na druhou stranu přenáší signály do míchy z vašich nohou. Laicky řečeno, ischiatický nerv umožňuje vnímat pocity v nohách a dolní polovině těla. Obzvláště náchylní k bolestem ischias jsou lidé, kteří často bojují s bolestí v oblasti bederní páteře nebo mají tuto část zad z různých příčin přetíženou. 

 

Víte, že?
Podle některých studií zažije 60 – 90% dospělých alespoň jednou v životě bolest v dolní části zad.

 

Rozdíl mezi bolestí lumbago a ischias

Zatímco lumbago náhle způsobuje silné, často jednostranné bolesti v oblasti bederní páteře a je doprovázeno drážděním míšních nervů, o „ischiasu“ se mluví při zánětu sedacího nervu. To je často způsobeno podrážděním některého z 31 míšních nervů, které jsou zodpovědné mimo jiné za zásobování oblasti nohou a hýždí. Tvrdí se, že bolest ischias u 90% pacientů ustoupí do cca tří měsíců a někdy úplně zmizí. To však vyžaduje, abyste se na zlepšení stavu aktivně podíleli. Naše tipy vám prozradí, na co si dát pozor a jak můžete přispět k rychlému uzdravení. Ale nejdříve – pojďme si říct, jaké jsou nejčastější příčiny a také příznaky ischiasu.  

Možné příčiny bolestí ischias

Na ischias není obvykle nahlíženo jako na nezávislý klinický obraz, ale spíše jako na vedlejší účinek nebo následek, který může být spojen s různými příčinami. 

 

•             Prudké a neobvyklé pohyby (například nesprávné ohýbání, zvedání), které mohou vést nejen k lumbago, ale také k bolesti sedacího nervu.

•             Vyhřezlá ploténka (výhřez) nebo vyboulená ploténka (protruze), obojí je obvykle způsobeno nesprávným namáháním nebo nedostatkem pohybu. Tím se posunou meziobratlové ploténky, které normálně sedí mezi jednotlivými obratli. Při posunu tlačí na míšní nervy, přičemž bolest může dle intenzity tlaku vystřelovat i do nohy až k prstům.

•             Degenerativní zúžení míšního kanálu (stenóza míšního kanálu), které stlačuje sedací nerv nebo míšní nervy. Nejčastějším důvodem je nadměrné svalové napětí v oblasti bederní páteře.

•             Artrotická onemocnění obratlových kloubů (spondylartróza), která jsou vyvolána degenerativními procesy opotřebení meziobratlové ploténky - většinou v důsledku nadměrného napětí.

•             Spondyolistéza, kdy se jednotlivé obratle posouvají proti sobě a mohou skřípnout nervové kořeny. Tomu nahrává nepříznivé držení těla, jako je dlouhé sezení v ohnuté poloze nebo časté přetěžování páteře.

•             Těhotenství, při kterém dochází k posunu těžiště těla. To dále zatěžuje hýžďové svaly, což může vyvolat bolest ischias. Váha dítěte navíc tlačí do pánve a dráždí sedací nerv.

•             Ve vzácných případech spinální nádor, který tlačí na míšní nervy a způsobuje bolest ischias.

•             Sedací nerv probíhá blízko, nebo někdy dokonce skrz, m. piriformis. Kvůli častému sezení je tato oblast obvykle velmi napjatá (pyriformis syndrom) a může tak dráždit sedací nerv.

•             Za bolestí ischias mohou být i jiné příčiny, a proto je velmi důležitá včasná diagnostika lékařem.

 

Jak poznáte ischias? 

Bolesti ischias se mohou lišit v závažnosti a projevovat se různými způsoby.

•             Trhavá bolest zad, která vyzařuje z dolní části zad (bederní oblast) do hýždí a dolních končetin. Bolest je zvláště horší, když si sednete, ohnete se, kýcháte nebo kašlete.

•             V postižených oblastech se objevují další příznaky paralýzy, necitlivosti, brnění nebo pálení.

•             Vaše pohyblivost je výrazně omezena a jste méně fyzicky odolní.

•             Bolest je doprovázena silným svalovým napětím.

•             Musíte bojovat s přetrvávající bolestí jedné poloviny hýždí.

•             Jakmile natáhnete nohu nebo zvednete nohu, bolest se zhorší.

 

4 tipy, které vám pomohou zvládnout bolest ischias

 

Teď již víte, co ischias nejčastěji způsobuje a jak tuto bolest poznat a odlišit od jiných příčin. Asi nejpodstatnější pro vás však bude, jak ischias léčit a co proti tomuto problému pomáhá. Pokud již ischias trpíte, první věc, kterou musíte udělat, je zůstat v klidu. Mějte na paměti, že s trochou trpělivosti a správnými opatřeními bolest velmi pravděpodobně odezní. Další stres a napětí může bolest ještě zhoršit. Je také důležité, abyste reagovali hned na první příznaky. Pokud bolest zůstane neléčená po delší dobu, může to vést k tomu, že se u vás vyvine chronická bolest.

 

1. Cvičení

 

-        Cvičení je nejen nejúčinnějším prostředkem k prevenci nemocí, ale často i k boji se samotnou bolestí – zejména pokud jde o onemocnění páteře. Pevné a pružné svaly pomáhají páteř chránit a zachovávat její funkčnost.

 

-        Klid na lůžku snižuje akutní příznaky. Ale z dlouhodobého hlediska jen zbytečně oddaluje proces hojení a může i zhoršit bolest, protože vazy a svaly ochabují. Ty však mají důležitou podpůrnou funkci pro vaši páteř. Začněte jemnými pohyby a pomalu přidávejte na intenzitě. Je důležité, abyste si všímali signálů svého těla a nepřetěžovali se. V případě potřeby může lékař předepsat i léky proti bolesti. K namáhavému cvičení byste se měli vrátit až poté, co se vaše bolest výrazně zlepší.

 

-         I v práci byste se měli neustále hýbat! Dopřejte si dostatek pohybových přestávek i při sedavém zaměstnání. S výškově nastavitelným stolem můžete pracovat střídavě vsedě a vestoje a ulevit tak zádovým svalům. Zároveň si zajistíte lepší držení těla, jelikož stůl můžete dokonale přizpůsobit své tělesné velikosti. Zajistěte také dynamické sezení (tj. v pohybu) s pomocí ergonomické kancelářské židle.

 

 

2. Aplikujte tepelnou nebo chladovou terapii

Nejen teplo, ale také léčba chladem vám může pomoci vyléčit bolest ischias. [Chladové terapie jsou vhodné zejména při počátečních bolestech, zatímco při déletrvajících bolestech obvykle dobře funguje teplo. Terapie chladem blokuje přenos bolesti a nejlépe funguje, když si například na postižené místo přiložíte gel nebo ledový obklad o teplotě ideálně 10 až 15 stupňů. Pokud se má použít čistě k úlevě od bolesti, stačí bolestivé místo několikrát denně chladit po dobu asi tří minut.

Tepelná terapie naopak stimuluje průtok krve, což uvolňuje napjaté svaly. Horká koupel s přísadou do koupele s rozmarýnem nebo levandulí, termofor, polštářek s třešňovými peckami, hřejivé masti nebo asi 20 minut infračerveného záření vám pomůže rychleji se zbavit bolesti sedacího nervu.

Terapie teplem

 

3. Masáž

Masáž pomáhá nejen uvolnit povrchové svaly na zádech, ale může také uvolnit svaly, které přímo souvisejí s vaší bolestí ischias. Masáž stimuluje krevní oběh a tím urychluje hojení. Vždy však hledejte zkušeného maséra, ideálně se zdravotním vzděláním.

 

4. Akupunktura

Každý, kdo si myslí, že akupunktura je snem bláznivých esoteriků nebo hippies, se jednoznačně mýlí. Četné studie ukazují, že akupunktura může velmi dobře pomoci zmírnit bolest. Přikládáním tenkých jehel na postižená místa (tzv. akupresurní body) lze uvolnit svalové křeče a napětí v kříži, které jsou přímo spojeny se sedacím nervem. 

Akupunktura

 

Přejeme vám, ať vám naše rady pomohou a ischias se u vás stane „neznámým slůvkem“.

Text: Pavla Maříková

Zdroj fotek: Canva