Výprodej až 20 % na vybrané výškově nastavitelné stoly! Akce platí do 31. 5. 2023 nebo do vyprodání zásob. ➡️ To chci
Přechod na střední školu zahrnuje i změnu pokoje nastávajícího studenta. Jeho základem je kvalitní psací stůl. Víte, podle čeho ho správně vybrat?
Nechce-li si student poškozovat při studiu záda (a zdraví celkově), je potřeba mít k dispozici stabilní a nejlépe také výškově nastavitelný stůl a židli. Obojí zajistí dostatečnou ergonomii a bude sloužit mnoho let, takže se vložená investice bohatě vrátí. Důležité také je jejich správné nastavení, vhodné umístění v prostoru pokoje a také střídání práce vsedě s prací vestoje.
Jak vysoko by měl být nastaven stůl a židle?
Rozmístění je klíčové
Pozice stolu a židle v rámci pokoje je velmi zásadní. Stůl by neměl být umístěn záda k oknu ani ke dveřím. Světlo z okna by mělo dopadat na stůl ze strany, a to z opačné, než jakou rukou student píše. Je to důležité i při práci na počítači, protože v případě umístění stolu zády k oknu by se na obrazovce vytvářely odlesky nepříjemné pro oči. Nejvhodnější je, aby na stůl dopadalo co nejvíc přirozeného světla, pokud ne, nahraďte jej dostatkem světla umělého. Mít dveře za zády je zas nevhodné z psychologického hlediska. Když člověk nevidí na dveře, nemá pocit bezpečí, cítí se ohrožen a nemůže se dobře koncentrovat.
Dynamický přístup
Pro zdraví páteře a jako prevence bolestí zad i hlavy se osvědčuje stále víc střídání sezení za stolem s prací vestoje. Když se student naučí tomuto dynamickému přístupu už za dob studií, získá skvělý základ pro budoucí péči o své zdraví. Vsedě je vhodnější psát rukou, vestoje lze pracovat na počítači či notebooku nebo třeba studovat z učebnic či skript. Ideální je se po hodině sezení postavit a pokračovat ve studiu vestoje. Při tom se velmi uplatní výškově nastavitelný stůl s elektrickým ovládáním, který upraví správnou výšku stolu ve chvilce.
Tip: Při práci s počítačem je vhodné mít vždy horní !okraj monitoru ve výši očí a být od obrazovky vzdálen 40-50 cm. Šetří se tak zrak, krční páteř i šíjové svalstvo.
Svůj pracovní čas dělí mezi výuku a psaní. V rámci Pravopisné posilovny trénuje děti i dospělé v českém pravopisu. Kromě toho již víc než dvě desetiletí píše o životním stylu, zdraví, pohybu, výživě a mnoha dalších tématech. Je také autorkou textů již 4 dílů literárních omalovánek. Z toho je patrné, že tráví mnoho času za počítačem a musí řešit negativní dopady sedavého zaměstnání na své zdraví. I proto ji zaujalo téma zdravé práce na počítači v kombinaci s polohovacími stoly.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.