Sleva až 20 % na vybrané elektrické polohovací stoly a ergonomickou balanční židli. Akce platí do 31. března
V dnešním světě u mnohých lidí převládájí v pracovním prostředí činnosti s vynucenou statickou polohou. Nejméně vhodnou pozicí pro náš organismus je z řady důvodů sed, který mj. vede ke křečovým žilám a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Díky novým poznatkům napříč obory a kvalitnějším technickým možnostem je ale možné do určité míry – a po určitou dobu – negativní dopady dlouhodobého sezení eliminovat.
Jedním z řešení je pořízení „správné“ kancelářské židle či křesla. Jejich dispozice jsou pochopitelně ovlivněny vašimi potřebami:
Vybraná židle by měla především respektovat ergonomické požadavky a anatomii lidského těla. Důležitá je také dlouhá životnost a snadná údržba. Jaké konkrétní parametry byste při výběru židle měli zohlednit?
a) sedák – šířka sedáku je různorodá, většinou se pohybuje kolem 50 cm. Výhodnější z hlediska variability sedu je volit židle nebo křesla s nastavitelnou výškou sedu a s možností nastavení polohy.
b) opěrka beder – anatomicky tvarovaná část křesla pro podporu zad v oblasti bederní páteře. Brání pasivnímu vyhrbení trupu v oblasti beder.
c) opěrka hlavy – není vždy součástí židle. Je vhodná pro odpočinek, uvolnění hlavy například při potížích s krční páteří. Náklon opěrky lze měnit.
d) područky pod ruce – jsou výhodou tam, kde si nemůžete předloktí opřít o pracovní stůl. U některých židlí je jejich výška nastavitelná.
a) permanentní kontakt – opěrák je v neustálém kontaktu se zády uživatele, nastavit lze pouze jeho náklon proti sedáku. Tento typ sedu je vhodné doplnit pomůckami, jako je balanční sedací plocha, overbally apod.
Židli s permanentním kontaktem využívejte (ze zdravotních důvodů) maximálně 4 hodiny denně. Její výhodou je nízká pořizovací cena.
b) houpací mechanika – sklon mezi opěrákem a sedákem se u těchto židlí nemění, úhel je pevně dán výrobcem. Můžete ale nastavit plynulou sílu odporu a zajistit tak náklon křesla v několika pozicích. Výšku nastavíte plynovým pístem.
c) synchronní mechanika – umožňuje současně pohyb opěradla a sedadla v předem nastaveném sklonu, čímž neustále přizpůsobuje tvar židle vašim pohybům. Také je možné nastavit sílu přítlaku a výšku sezení.
d) asynchronní mechanika – u tohoho typu mechaniky nastávíte sklon opěráku a sedáku nezávisle na sobě. Ovládá se většinou pomocí tří pák pro nastavení:
sklonu opěráku,
hloubky sedáku,
výšky sedu.
Pro velkou variabilitu sedu se tento systém doporučuje pro zaměstnání, kde je nutno sedět i více než 8 hodin.
e) Body-Balance-Tec – umožňuje pohyb sedáku dopředu a do stran; je zde vyšší labilita sedu. Tento typ židle můžete využít pro posílení břišních a zádových svalů, pro delší práci se ale příliš nehodí.
Při rozhodování, který z typů mechaniky zvolit, vezměte v potaz dobu sezení. Je třeba si uvědomit, že dynamické systémy – zejména houpací a synchronní mechanika a Body-Balance-Tek – kladou vyšší nároky na svalový stabilizační aparát, který může po delší době podlehnout únavě.
Přechod ze statické židle na dynamický systém by se tedy měl dít postupně – a ani v dynamickém typu sedu byste neměli trávit zbytečně dlouhý čas.
Při výběru kancelářské židle vybírejte vhodný model podle doby, kterou denně strávíte vsedě.
Pracujete-li v kanceláři 8 hodin denně, volte mechaniku, která nezatěžuje svalový stabilizační systém.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.