Lednový výprodej zahájen! Atraktivní 20% slevy na vybrané stoly a příslušenství!

[Přeskočit k obsahu]

Jak na nespavost aneb Zbavte se problémů se spánkem

Nespavost je takovou novou civilizační chorobou dnešní doby. Do jisté míry totiž souvisí s mírou stresu, který každý den zažíváme, a nezdravým životním stylem, kdy je doba spánku záměrně zkracována. Tělo ale kvalitní spánek potřebuje. Víte, jak se nespavosti zbavit jednou provždy?


Jednou za čas mívá problémy s usnutím a spánkem každý z nás. Mohou za to nepříjemné zážitky z předešlého dne, očekávání nějakých novinek (ať už dobrých, nebo špatných) den následující, špatné sny, bolest zad nebo prožitý nadměrný stres. Pokud jde o problém nárazový, pak se v takovém případě nejedná o dlouhodobé poruchy spánku tedy tzv. chronickou insomnii. Problém nastává ve chvíli, kdy se potíže se spánkem objevují častěji během týdne po delší dobu.

 Nedostatek spánku tělu nesvědčí

 Potřeba spánku je u každého individuální. Zatímco jednomu stačí pouhých 5 hodin, druhý nedokáže dobře fungovat bez 9 prospaných hodin. V průměru se udává, že zdravý spánek trvá zhruba 6 – 8 hodin. Málokdo v dnešní době ale opravdu poslouchá své biologické hodiny a potřeba spánku bývá záměrně zkracována na úplné minimum. Nespavost nebo-li insomnie je ale zrádná v tom, že je často podceňována, protože její negativní účinek se neprojeví ihned. Lidé si navíc myslí, že se projevuje jen problémy s usnutím. Ale dominujícími příznaky jsou kromě toho také přerušovaný a nekvalitní spánek a brzké probouzení. Únava pak navíc způsobuje potřebu spánku přes den a vzniká tak doslova začarovaný kruh.

Únava během dne 

Jaká jsou zdravotní rizika dlouhodobé nespavosti:

- větší náchylnost k onemocněním srdce (od nepravidelného tepu přes vysoký tlak až po mrtvici a infarkt)

- zvýšená pravděpodobnost onemocnění cukrovkou a rakovinou

- snížení libida

- rychlejší stárnutí pleti a celého organismu

- tloustnutí

- psychická labilita

Kdy je noční buzení normální?

Ačkoli se to nezdá, budit se v noci je normální. Spánkové cykly, tedy fáze spánku od usínání přes povrchní po hluboký spánek, trvají asi 60 – 90 minut. Během noci tak každý z nás projde zhruba 4 – 5 spánkovými cykly. Existuje spánek hluboký tělesný (non REM 4. fáze), kdy tělo doslova odpočívá, a spánek hluboký paradoxní, kdy je tělo připraveno k probuzení, ale mozek odpočívá (REM fáze). Právě v tu dobu se nám zdají sny, otevírá se podvědomí, ukládáme si zážitky a vzpomínky do paměti. Z tohoto stádia i mezi jednotlivými cykly se probouzíme, jen si to nepamatujeme.

TIP:

U kvalitního spánku musí proběhnout všechny fáze včetně těch nejhlubších fází. Je tedy jedno jestli proběhnou během 4 hodin nebo 10 hodin.

Příčiny nespavosti

Těch je celá řada. Mezi ty nejčastější patří stres, nadměrná psychická zátěž, deprese. Problémy mohou mít i ti, kteří nemají pravidelný spánkový režim (tedy pracovníci, kteří pracují na směny). Spánku nepomáhá ani alkohol, kofein, nadužívání některých léků a nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Zrádné jsou také bolesti zad způsobené nesprávným sezením. Většinu těchto příčin ale můžete ovlivnit sami a bez užívání léků na spaní.

Jak na zdravý spánek?

Pomoci lépe usínat i spát vám mohou spánkové návyky, které se vyplatí každý večer a přes den opakovat. S usínáním a cestou za kvalitnějším spánkem vám může pomoci například spánková hygiena. Mrkněte, co všechno obnáší a jak ji co nejúčinněji zařadit do svého životního stylu. Ze všech tipů si můžete postupně vybrat takové, které budou fungovat přímo na vás.

Zdravý spánek

Jaké jsou ty nejúčinější?

- Už 2 hodiny před usnutím odložte mobilní telefony a namísto toho zvolte raději čtení knihy.

- Můžete zkusit také cvičit jógu, posilovat celé tělo a obecně být přes den aktivní (nejlépe na čerstvém vzduchu).

- Dejte si bylinkový (heřmánkový nebo meduňkový) čaj nebo vyzkoušejte aromaterapii.

- Myslete také na vhodné prostředí pro spánek – pohodlná postel, přiměřená tma, dobrá teplota, žádný velký hluk a příjemná vůně.

- Nechoďte spát přes den. I když budete přes den sebevíc unavení, zkuste vydržet a jděte spát až v přesně určenou hodinu večer.

- Dbejte také na správné sezení u stolu přes celý den. Ideální je kombinovat sed a stoj u stolu. Právě bolesti zad způsobené sedavým zaměstnáním a špatným sezením u stolu způsobují mnohdy dlouhodobé problémy se spánkem. 

- Na práci přestaňte myslet s dostatečným předstihem. Myšlenky na to, co musíte ještě udělat nebo co vás čeká další den, velmi komplikují usínání.

 

Autor článku:  Jana Kantorová

 

Mapa míst, kde můžete naše stoly vyzkoušet97 % zákazníků nás doporučuje GDPR ochrana osobních údajů Vracíme přírodě to, co si bereme

Kde můžete stoly Liftor vyzkoušet?

Potřebujete poradit s výběrem?
info@liftor.cz
+420 736 691 436

© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.