[Přeskočit k obsahu]

4 tipy, jak zařídit dětský pokoj pro školáka


Víte, jak vzbudit ve vašem pubertálním školákovi trochu elánu do nového školního roku? Předělejte (nebo udělejte) mu pokoj hodný studenta jeho věku! Přizvěte ho k tomu, ale mějte na paměti několik věcí důležitých pro jeho zdraví.

Dosáhlo vaše dítě 13 let a najednou mu už jeho starý pokojíček nevyhovuje? Není divu! Roste a vyvíjí se, navíc rostou i jeho studijní nároky. To chce změnu! Sedněte si s ním a společně proberte, jaký styl by se mu líbil. Možná vás zaskočí požadavkem na tmavou výmalbu či neobvyklé dekorativní prvky, ale ty se dají snadno změnit, když přestanou vyhovovat. Vy se soustřeďte na kvalitní a funkční nábytek, dostatečné osvětlení. A na co tedy brát zřetel?

 

1. Rozdělení prostoru

Každý školácký či studentský pokoj by měl mít tři zóny: studijní, relaxační a úložnou. Ve studijní zóně se bude nejen učit, ale také se věnovat svým koníčkům (kreslení či malování, modelářství, ruční práce, programování atd.). Do relaxační zóny spadá prostor pro spaní, ale také místo, kde si může zacvičit či se povalovat či pobývat s kamarádem či kamarádkou. Úložná zóna zahrnuje místo na uložení oblečení (u dívek nezapomeňte na velké zrcadlo), knih, hraček, her či věcí potřebných pro koníčky.

Studentsky pokoj

2. Stůl & židle: Stabilní, ale přizpůsobivé

Vadné držení těla dětí je v současné době jednou z nejčastějších funkčních poruch pohybového aparátu, které se vyskytují u 40 % dětí. Pokud jste už na to nemysleli dříve, pak teď je nejvyšší čas to napravit a pořídit ergonomický stůl a židli. Ty jsou ostatně základem každého pokoje školáka či studenta. Obojí by mělo být stabilní, ale zároveň dostatečně flexibilní, aby s dítětem postupně rostlo. Hodí se k tomu polohovací stoly a židle s nastavitelnou výškou sedu. Jestliže dítě stráví už ve škole dost hodin sezením, je vhodné jej naučit část úkolů udělat vestoje. Díky elektrickému ovládání je změna výšky stolu otázkou chvilky. 

Ergonomicka zidle Ergonomicka zidle pro studenta

3. Světlo: Pracujte s přirozeným i umělým

I do malých pokojíčků se dá vnést více světla pastelovou výmalbou ve světlém odstínu. Ovšem u teenagera můžete narazit, neboť v tomto věku není výjimkou požadavek tmavé výmalby. Pak je dobré umístit stůl tak, aby na něj dopadalo co nejvíc denního světla a zároveň zajistit i dostatek světla umělého. Přímo psací stůl by měla osvětlovat lampička, umístěná na opačné straně, než jakou rukou píše vaše dítě. Stojí-li stůl u zdi, můžete použít nástěnnou lampičku, abyste ušetřili místo na stole.

Umisteni osvetleni na stole

4. Úložných prostor není nikdy dost

Ve studijní zóně jsou ideální modulární knihovny či skříňky, které můžete přizpůsobit jak prostoru daného pokoje, tak i měnícím se potřebám svého dítěte. Lze použít pouze otevřené moduly, nebo je zkombinovat s uzavíratelnými. Navíc si je potomek může polepit plakáty se svými idoly nebo pomalovat, aby dosáhlo podoby svého pokoje podle vlastních představ.

Autorka textu: Eva Suchomelová

Zdroj fotek: Liftor.cz, Shutterstock 

Potřebujete poradit s výběrem?

info@liftor.cz

+420 739 556 148

Galerie
Reference
Blog
FAQ
Kontakt
Příslušenství
Sestavit stůl

© 2021 Liftor s.r.o.

provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň

IČ: 08632197

Sledujte nás

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.