Nejprodávanější stůl Liftor Vision ve slevě do 31. 10. 2022

[Přeskočit k obsahu]

Průvodce příslušenstvím k polohovacímu stolu

K výškově nastavitelným stolům si můžete pořídit celou řadu doplňků, které podpoří ergonomii vašeho pracoviště. Jaké příslušenství zvolit a v čem konkrétně vám pomůže?


Nevhodné pracovní podmínky a dlouhodobě špatná pozice těla jsou jednou z hlavních příčin chronických zdravotních problémů, které vás mohou přivést až do invalidního důchodu (viz článek o škodlivém sezení).

Prevencí je mj. pohyb a častá změna polohy, kterou umožňují právě polohovací stoly. Ergonomii svého pracoviště (a své vlastní zdraví) můžete dále zlepšit pomocí následujících prvků:

 

Držák na monitor

Slouží k přimontování obrazovky a její nastavení na takovou výšku a sklon, aby nedocházelo k přetěžování krční páteře. To může vést k řadě zdravotních následků, mj. k vleklým bolestem hlavy a šíje. 

„Při práci by horní hrana monitoru měla být v úrovni očí, aby pohled směřoval spíše lehce dolů. Hlava by neměla být v záklonu,“ tvrdí zkušená fyzioterapeutka Veronika Kristková. „Důležité jsou také pravidelné pauzy, aby si zrak odpočinul. Po dvaceti minutách práci přerušte a zaměřte svůj pohled na něco jiného, ideálně do dálky či na vzdálený objekt. Ještě lepší je, pokud během této pauzy změníte pracovní polohu a projdete se, třeba do kuchyňky a zpět.“

Na co se zaměřit?  

Držák musí mít vhodný mechanismus pro uchycení vašeho monitoru. Naprostá většina obrazovek je vybavena úchytem typu VESA 75 × 75 mm, popř. VESA 100 × 100 mm (specifikaci naleznete v návodu ke svému monitoru).

Důležitý je také dostatečný horizontální rozsah držáku (ideálně v rozmezí -90 ° až +15 °). Někteří výrobci nabízejí k polohovacím stolům držáky pro dva monitory, což je ideální třeba pro vývojáře či designéry.

Držák na monitory Liftor

Držáky na monitor ke stolům Liftor mají nosnost až 9 kg a přichytíte k nim obrazovky s úhlopříčkou do 27 palců 

 

Stolní lampa

Stolní lampa brání přetěžování zraku při práci za ztížených světelných podmínek a v noci. Pro náležitou úroveň pracovní hygienu musí být vybavena zdrojem světla, která nebliká (tzv. flicker-free zářivky). Blikání namáhá zornice, narušuje soustředění a vede k rychlé únavě a bolestem hlavy.

Důležitá je také dostatečně nízká tepelná chromatičnost (barevná teplota světla). Hodnota této veličiny udává barvu, kterou zdroj světla vydává; pohybuje se v rozmezí cca 1 800 (temně červené světlo) až 8 000 K (ostré denní světlo).

Na co se zaměřit?  

Pro práci ve večerních hodinách vyberte lampu se zářivkou s barevnou teplotou do 3 000 K. Nad touto hodnotou blokuje barva světla vylučování spánkového hormonu melatoninu a narušuje spánkový režim. Během dne se hodí světlo s tepelnou chromatičností 5 000 K, které vaši produktivitu povzbudí.

Výhodné také je, pokud dodavatel nabízí možnost propojení lampy přímo s polohovacím stolem (vyhnete se hledání zásuvky navíc).

LED lampa Liftor

U naší flicker-free lampy si nastavíte barvu světla v rozmezí 2 500 až 5 000 K (oranžová až jasně žlutá)

 

Držák na stolní počítač

Držák na stolní počítač vám uvolní místo na pracovní desce a dovolí vám u periferií (myš, klávesnice) použít kratší kabely. Držák může být zespodu přimontovaný k desce stolu, popř. může stát vedle stolu na kolečkách. 

Na co se zaměřit?

Důležité je, aby držák byl dostatečně robustní (ideální je pevný kovový rám) a nabízel dostatek prostoru pro váš počítač.

Držák na PC Liftor

 

Podložka na stání a další doplňky

S únavou a nepříjemnými pocity při dlouhém stání na tvrdé podlaze vám pomůže podložka z paměťové pěny (polyuretanu), která by měla doplňovat kvalitní pracovní boty (viz dále).

Na co se zaměřit?

Vyberte podložku, která:

 • má protiskluzový povrch,

 • na okrajích nepřečnívá (hrozí riziko zakopnutí a pádu), 

 • je odolná proti chemickým přípravkům (aby ji bylo možné čistit) a proti mechanickému namáhání.

Oblíbeným doplňkem polohovacích stolů je cabel management – trubice z kovu či plastu, do které svedete kabely od počítače, monitoru, reproduktoru a dalších zařízení. Okolí stolu lépe vypadá a nehrozí, že o zatoulaný kabel zakopnete.

 

Kancelářská židle

Alfou a omegou používání výškově stavitelných stolů je pravidelná změna polohy těla. Na kvalitu sezení řada z nás zapomíná, následky špatného sedu přitom práce vestoje kompenzuje pouze částečně.

Při výběru kancelářské židle se zaměřte na produkty, které nabízejí nastavitelnost jednotlivých prvků (opěradla, bederní a hlavové opěrky, podsedáku, područek a výšky křesla). Ideální je tzv. asynchronní mechanika. Umožňuje měnit sklon a výšku opěráku i hloubku a výšku sedáku nezávisle na sobě. Židli tak přizpůsobíte na míru svému tělu.

Neopomeňte dostatečnou nosnost židle. Jako materiál židle doporučujeme prodyšnou tkaninu, kterou oceníte zejména v létě.

 

Kvalitní pracovní boty

„Kvalitní pracovní boty umožní vašim noham správně fungovat a předcházet tak dalším zdravotním problémům,“ tvrdí Veronika Kristková, podle které by obuv měla splňovat tyto podmínky:

 • respektuje tvar vaší nohy a poskytuje dostatek místa (obzvláště v oblasti prstů),

 • podrážka je ohebná do všech směrů,

 • jejich hmotnost je co nejmenší,

 • nemá podpatek (pokud takové boty potřebujete, volte co nejmenší a nejširší podpatek),

 • je vyrobena z přírodního, prodyšného materiálu.

 

Kvalitní monitor

Vysoká barevná teplota není problém jen u lamp, ale i u obrazovek. Instalací vhodného softwaru barevnou chromatičnost monitoru snížíte. Mezi nejoblíbenější bezplatné aplikace patří:

 • Night Lighter (v češtině aplikace Noční osvětlení; nativní program operačního systému Windows 10),

 • f.lux (automaticky určí vaší zeměpisnou polohu a následně podle stmívání upravuje barvu obrazovky),

 • Redshift,

 • Iris Mini.

 

Shrnutí článku

 • Příslušenství k polohovacím stolům podporuje zdravé návyky a brání rozvoji chronických bolestí zad a dalších problémů.
 • Držák na monitor musí mít takový rozsah, abyste hlavu nezakláněli.
 • Světlo lampy nesmí blikat a při práci večer by jeho barevná teplota neměla překročit 3 000 K.
 • Kancelářská židle by měla mít co nejvíce nastavitelných součástek pro přizpůsobení vašemu tělu.
 • Kvalitní pracovní boty jsou důležitou prevencí proti rozvoji zdravotních problémů.

 

Sestavit polohovací stůl na míru

Mapa míst, kde můžete naše stoly vyzkoušetZabezpečení pomocí SSL certifikátů GDPR ochrana osobních údajů Vracíme přírodě to, co si bereme

Kde můžete stoly Liftor vyzkoušet?

Potřebujete poradit s výběrem?
info@liftor.cz
+420 736 691 436

© 2022 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.