Výprodej až 20 % na vybrané výškově nastavitelné stoly! Akce platí do 31. 5. 2023 nebo do vyprodání zásob. ➡️ To chci

Jak vybrat kancelářskou židli: nosnost, materiál a další parametry

Při volbě vhodné křesla do kanceláře je třeba zvážit řadu parametrů. Typy mechaniky a jednotlivé komponenty jsme probral v minulém článku (viz jak vybrat kancelářskou židli). Dnes se podíváme zbývající čtveřici vlastností.


Nosnost

Na současné trhu jsou k mání židle a křesla různých nosností, zpravidla od 70 do 180 kg. Nejrozšířenějším standardem je nosnost 120 kg. Židli nikdy nepřetěžujte, jinak hrozí nevratné poškození jejích mechanismů.

 

Použité materiály

Materiál židle má vliv především na váš komfort při práci. Z hygienických důvodů je nejvhodnější síťovina. Zajišťuje prodyšnost a proudění vzduchu, nemá ale izolační vlastnosti, takže v chladnějších místnostech vám může být zima.

Čalounění dobře izoluje, což je ale nevýhoda v létě, především pokud vaše kancelář nedisponuje klimatizací. Podobně je na tom potah z kůže. Výhodou obou materiálů je ale snadná údržba.

U křesel i židlí se zmíněné materiály často kombinují. Volte ty, které jsou vám příjemné, pomáhají odvádět pot a nedráždí pokožku.

 

Hmotnost židle

Celková hmotnost židle se odvíjí od použitého materiálu. Obecně je možno říct, že čím těžší židle, tím vyšší stabilitu můžete očekávat. Předem ale zvažte, zda a jak často budete židli přenášet z místnosti do místnosti nebo s ní jinak manipulovat.

Na hmotnost myslete i při sestavování – některé židle mohou být tak těžké, že je lepší je montovat ve dvou lidech.

 

Design

Barevnost a tvar každého výrobku jsou velmi individuální záležitostí, závislou na preferencích jednotlivého uživatele. Na trhu najdete velké spektrum možností, od židlí klasického vzhledu po unikátní designové kousky.

Pamatujte ale, že vaše zdraví je na prvním místě. Nikdy neupřednostňujte vzhled nad funkčností.

 polohovací stůl Liftor

 

Nezapomeňte na změnu polohy

Správná židle sice pomáhá minimalizovat následky dlouhodobé statické pozice, sama o sobě ale nestačí. Na jakékoliv židli je třeba správně sedět a zbytečně neprodlužovat dobu sedu

Odborníci doporučují sedět bez přerušení maximálně 45 minut. Poté svou pozici změňte, protáhněte se nebo se krátce projděte. Pokud se kancelářské práci vsedě nemůžete vyhnout, zvažte pořízení polohovatelného stolu a střídejte sed s prací vestoje.

Svému zdraví také rozhodně prospějete eliminací sezení z dalších oblastí vašeho života. Zařaďte do svého života chození, pravidelný pohyb (alespoň 30 minut denně) nebo kompenzační cvičení.

 

Shrnutí článku:

  • Z hlediska hygieny a odvodu potu je nejvhodnějším materiálem síťovina.

  • V pravidelných intervalech měňte polohu a ideálně eliminujte počet prosezených hodin. Pomoci vám může polohovací stůl.

 

Sestavit polohovací stůl na míru

Mapa míst, kde můžete naše stoly vyzkoušet98 % zákazníků nás doporučuje GDPR ochrana osobních údajů Vracíme přírodě to, co si bereme

Kde můžete stoly Liftor vyzkoušet?

Potřebujete poradit s výběrem?
info@liftor.cz
+420 736 691 436

© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.