Sleva až 20 % na vybrané elektrické polohovací stoly a ergonomickou balanční židli. Akce platí do 31. března
Oční jóga je představení preventivního cvičení, ale i akutní pomoci i při únavě našich očí, při soustředění se na krátkou vzdálenost. Většina z nás již oční únavu pociťuje každý den z důvodu používání moderních technologií, vyššímu stresovému vypětí a potřebě dlouhodobé soustředěnosti.
Únava očí se nejčastěji projevuje suchostí očí, začervenáním, může docházet k rozmazanému či dvojitému vidění, napětí v očních víčkách, tik, bolest hlavy, častou únavu a v důsledku i nespavost.
Tak jako jakékoliv cvičení nám pomáhá k fyzickému zdraví, tak oční jóga nám pomáhá k udržování našich očí v dobré kondici. Oční cvičení zlepšuje koordinaci očí, napomáhá k lepší výživě oční tkáně, posiluje náš zrak a chrání nás před nošením brýlí. Věděli jste, že každý čtvrtý v našem okolí již běžně nosí dioptrické brýle?
Pojďme společně předejít možnosti nosit dioptrické brýle a několikrát týdně si zacvičme pár užitečných cviků, které nás ochrání před každodenním stereotypem.
- Při pomalém mrkání se soustředíme převážně na svůj vlastní dech. Dýcháme pomalu a zhluboka. Nadechneme se a několikrát zamrkáme, aniž bychom se dívali na konkrétní předmět. S výdechem poté oči zavřeme, uvolníme se a pomalu vypouštíme všechen vzduch z plic.
- Cílem tohoto cviku, je přerušení dlouhodobého ostření na blízko.
- Před obličej si cca do vzdálenosti 15 cm přiložíme prst nebo předmět, přičemž tento předmět by měl být nehybný. Zároveň si vybereme v prostu vzdálenější předmět (židle, roh místnosti, květina). Střídavě zaostřujeme na blízký a vzdálený předmět.
- Cílem je zlepšit zaostřování a podpořit tok živin do očí.
- Zavřeme oči, mírně předkloníme hlavu a vědomě uvolňujeme oblast očí po dobu 10 až 30 vteřin. Nevzpomínejme ani na cviky uvolňování krční páteře (které jsme již zmínily v Office józe).
- Tento cvik provádíme na základě vědomého dýchání. S hlubokým nádechem se soustředíme na kořen našeho nosu a s výdechem poté na špičku nosu. Druhým cvikem směřujeme při nádechu pohled vpravo a s výdechem pohled vlevo.
- Tyto dva cviky opakujeme vždy 10 krát.
- Opět se vědomě zaměříme na vlastní dech. S nádechem se podíváme nahoru a při výdechu otočíme oči vpravo dolů. S dalším nádechem náš pohled směřuje vzhůru a s výdechem doleva. S dalšími nádechy a výdechy opisujeme stejný kruh.
- Tento cvik opakujeme 6 krát
- Posledním cvikem sestavy je tzv. centrální fixace. Vezmeme si jakýkoliv tištěný text a uprostřed jakéhokoliv řádku si najdeme ,,slovo“. Vzdálenost očí od papíru je taková, která nejlépe vyhovuje našim potřebám. Soustředíme se na vybrané slovo a po chvilce zavřeme oči. Slovo na které jsme se soustředili si představíme výraznější oproti okolnímu textu. Po chvilce otevřeme oči a postup několikrát opakujeme.
- Tento cvik lze modifikovat a hrát si sním. Tj. zaměříme se na slovo a odebíráme písmenka, až skončíme na jednom písmenku.
- Tento cvik je proveden správně, pokud nám text přijde zřetelnější oproti ostatnímu textu.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
Sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.